Bezvědomí

Příčin bezvědomí může být mnoho. Bezvědomí může nastat například po mozkolebečním poranění, otravách, tonutí, infarktu či úrazu elektrickým proudem.

Při bezvědomí postižený nereaguje ani na oslovení, ani na mírně bolestivý podnět (štípnutí do ušního lalůčku), zvednutá končetina padá bezvládně k zemi.

Při bezvědomí hrozí zástava dechu a následná zástava krevního oběhu v důsledku zapadnutí kořene jazyka.

Postiženému pomůžeme uvolněním dýchacích cest – otevřením úst, jejich prohlídkou a následným záklonem hlavy – pozor na poranění krční páteře. V případě podezření na poranění krční páteře neprovádíme klasický záklon hlavy, ale použijeme tzv. trojitý manévr – mírně zakloníme hlavy a předsuneme spodní čelist, čímž uvolníme dýchací cesty.

V případě, že postižený dýchá nebo po záklonu hlavy začal dýchat, uložíme ho do tzv. stabilizované polohy na boku, pokud však nemáte v úmyslu odejít od postiženého, je lepší ho do stabilky nedávat, protože si tak můžete lépe ohlídat, jestli vám postižený ještě stále dýchá. Pokud se rozhodnete postiženého uložit do stabilizované polohy, stále kontrolujeme jeho základní životní funkce.

08.05.2009 08:49:56
vavries
TOPlist
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one