Poranění hlavy

Poranění hlavy

Při poranění hlavy dochází k mozkolebečnímu poranění, úrazu centrálního nervového systému. Podle druhu a závažnosti poranění se mohou vyskytnout i trvalé následky.

Nejčastějšími příčinami mozkolebečního poranění bývají pády na hlavu např. z kola, údery do hlavy ostrým nebo tupým předmětem, stlačení lebky, úrazy hlavy při dopravních nehodách apod.

Mezi příznaky poranění hlavy patří poruchy vědomí, bolest hlavy, závratě, nauzea – pocit na zvracení. Závažným příznakem je také krvácení z ucha, nosu a úst.

Rozhodně nepodceňujme poranění hlavy, protože i na první pohled může mít ,,lehký otřes mozku” nepříznivý vývoj. Velmi často bývají tyto stavy doprovázeny spánkem, který zastírá vážnost stavu.

Při poranění hlavy uložíme postiženého do vodorovné polohy na záda a mírně podložíme hlavu. Ošetříme poranění hlavy. Poraněného uklidňujeme a mluvíme s ním. Nikdy nepodávejte žádné jídlo, pití ani léky. Dbáme na tepelný komfort, zabraňujeme jeho prochladnutí nebo přehřátí. Podle závažnosti přivoláme ZZS. Pokud je postižený v bezvědomí zajistíme průchod dýchacích cest. V případě otevřeného poranění lebky ránu sterilně kryjeme a měkce obložíme polštářky z obvazu.

08.05.2009 09:08:06
vavries
TOPlist
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one