Tepelná poranění

Tepelná poranění

  • Přehřátí
  • Popáleniny
  • Podchlazení
  • Omrzliny

Přehřátí

Musíme zamezit dalšímu působení vysoké teploty – odneseme postiženého do stínu, do chladné a větrané místnosti, uvolníme mu oděv. Podáváme postiženému studené nápoje (minerálku), přikládáme studené obklady na končetiny a ponecháváme postiženého v chladném prostředí. Je třeba zabránit druhotnému podchlazení postiženého

 

Popáleniny

Popáleniny jsou rozdělovány do 3 stupňů:

1. st. – zarudnutí kůže

2. st. – tvorba puchýřů

3. st. – odumřelá, seškvařená tkáň

Zabráníme dalšímu působení tepla, odstraníme postiženého z dosahu horkého předmětu, vyneseme z hořícího prostředí (myslíme na vlastní bezpečnost), uhasíme oděv, odstraníme šperky, svlékneme horký, mokrý oděv. Popáleniny dostatečně dlouho chladíme tekoucí vodou (min. 10 minut), ráno sterilně kryjeme z důvodu vysoké náchylnosti popálenin ke vzniku infekce. Puchýře nikdy nepropichujeme a příškvary nestrháváme. Zasažené oči a ústa vyplachujeme borovou vodou. Provádíme protišoková opatření, voláme ZZS.

 

Podchlazení

Rychle odsuneme postiženého do závětří a do vyhřáté místnosti, svlékneme mokrý a studený oděv, nahradíme suchým oděvem. Snažíme se o zvýšení tělesné teploty postiženého, a to takovou rychlostí, jakou přibližně došlo k podchlazení. V terénu přiložíme další vrstvu oděvu, zahříváme vlastním tělem, zabráníme pokusům o chůzi. Nikdy aktivně netřeme kůži postiženého, došlo by ještě k většímu postižení tkáně. Podáváme teplé, oslazené nápoje, nikdy ne alkohol!!! Postiženému dodáme energii např. čokoládou.

 

Omrzliny

Improvizovaně zahříváme např. vložením rukou do podpaží nebo třísel. Co nejrychleji dopravíme postiženého do tepla a celkově ho zahříváme – deky, teplé nápoje apod. . Dle rozsahu a hloubky přikládáme sterilní krytí a znehybňujeme poškozené tkáně. Zajistíme odborné ošetření. Přivoláme ZZS.

08.05.2009 09:16:21
vavries
TOPlist
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one