Zástava krevního oběhu

Zástava krevního oběhu

Příčinou zástavy dechu a krevního oběhu bývá nejčastěji poranění hlavy nebo hrudníku, tonutí, otravy, úraz elektrickým proudem či hluboké bezvědomí.

Příznakem zástavy dechu a krevního oběhu je hluboké bezvědomí, cyanosa – namodralé okrajové části těla, nepřítomnost dýchacích pohybů a nehmatnost tepu na velkých tepnách (nejčastěji zjišťujeme tep na krkavici)

První pomoc

Postiženého položíme na záda, provedeme revizi dutiny ústní a případné cizí předměty (i volné zubní protézy) odstraníme. Poté provedeme záklon hlavy, pohledem, pohmatem a poslechem zjistíme zda postižený dýchá. Pokud nedýchá provedeme dva normální výdechy do postiženého (nezapomeneme na záklon hlavy a ucpání jeho nosu). Potom zkontrolujeme tep na krkavici. Je-li oběh zachován, pokračujeme v dýchání o frekvenci asi 12 vdechů za minutu u dospělých, a u dětí přibližně frekvencí 20 vdechů za minutu. Není-li krevní oběh zachován – tep na krkavici není hmatný, přejdeme ke kardiopulmonální resuscitaci – zevní masáži srdce kombinovanou umělými vdechy.

Kardiopulmonální resuscitace

Místem pro masáž je spojnice mezi bradavkami přibližně uprostřed hrudníku. Masáž provádíme při natažených horních končetinách hranou dlaní. U dospělých stlačujeme hrudník frekvencí 100x za minutu v poměru 30 stlačení : 2 vdechům, u novorozenců do 1 měsíce provádíme resuscitaci v poměru 3 stlačení : 1 vdechu. Resuscitaci zahajujeme u dospělých 30-ti stlačeními a u novorozenců a dětí do 8 let zahajujeme 2 vdechy.

Při resuscitaci může dojít ke zlomeninám žeber, je však lepší mít zlomených pár žeber, než vůbec nežít.

08.05.2009 09:02:54
vavries
TOPlist
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one