Co je záchranná služba

Co je to vlastně záchranná služba?

Záchranná služba je služba, jejíž posláním je péče o pacienty, jejichž zdravotní stav se náhle a neočekávaně zhoršil a jejichž základní životní funkce (tj. vědomí, krevní oběh a dýchání) jsou ohroženy selháním nebo již selhávají.

Typickými důvody výjezdu záchranné služby jsou projevy náhlého onemocnění srdce a plic (tlak či bolest na prsou, dechové potíže), neurologické potíže (epilepsie - padoucnice, cévní příhoda mozková), psychiatrické příhody (neurózy,psychózy, otravy a jiné sebevražedné pokusy), závažnější úrazy a otravy, různé stavy s poruchou vědomí či bezvědomím a všechny ostatní stavy, kdy dochází k náhlému a neočekávanému zhoršení zdravotního stavu.

Zdravotnická záchranná služba (ZZS) zajišťuje odbornou přednemocniční neodkladnou péči. Pomoc zraněným a zasaženým poskytují výjezdové skupiny zdravotnické záchranné služby podle zákonných předpisů, z nichž nejvýznamnější je Vyhláška MZ ČR č.434/1992 Sb. o zdravotnické záchranné službě, v platném znění vyhl. Č. 175/1995 Sb

 

Celostátně platné tísňové číslo záchranných služeb je 155, které se volá vždy bez jakékoliv předvolby a volání na ně je vždy zdarma.Nová koncepce českého Integrovaného záchranného systému má univerzální číslo 112.

13.05.2009 14:18:16
vavries
TOPlist
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one