Historie záchranné služby

Historie záchranné služby

Polní nouzová péče byla poskytována v různých formách od začátku zaznamenané historie. Nový zákon obsahuje podobenství dobrého Samaritána, kde muž, který byl poražen, je opečováván Samaritánem.

Během středověku, rytíři St. John, známí také jako Maltézští rytíři, začali pomáhat jejich zraněným druhům, tvořili tak základ moderního sboru Maltézských rytířů a činnosti ambulance St. John.

První záznam o použití ambulance při nehodě sahá do roku 1487, do doby Španělské královny Isabelly. Španělská armáda byla svého času extrémně dobře vypracovaná a přitahovala dobrovolníky z celého světa, část z nich poté vytvořila první vojenské nemocnice neboli "ambulancias", avšak zranění vojáci stejně nebyli kvůli léčbě zvednuti dříve než skončila bitva, proto stále mnoho životů končilo umíráním v bitevním poli.

Během bitvy byli z bojiště ranění odnášeni až za doby francouzského chirurga Jeana Dominique Larreyho (1766-1842), který je považován za otce přednemocniční neodkladné péče, jelikož zavedl tzv. ,,létající ambulanci" pro poskytování chirurgické pomoci v blízkosti bojiště, kdy až po primárním ošetření byli zranění odváženi do stálých lazaretů. Zavedl nosítka pro přenášení raněných, věděl, že je nutné vždy nejdříve zastavit krvácení, a přišel na to, že rány musejí být překryty čistým obvazem, jinak hrozí téměř vždy ranná infekce s fatálním koncem. Válečná chirurgie tedy položila základy dnešní urgentní medicíně.

13.05.2009 14:29:24
vavries
TOPlist
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one